W ostatni piątek września grupa uczniów klas ósmych wzięła udział w zajęciach organizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach Nocy Naukowców.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach: „Historia pieniądza - poznaj fakty, o których nie miałeś pojęcia”. Dowiedzieli się m.in. kiedy powstały i jak wyglądały najstarsza moneta na świecie i w Polsce oraz ile ważyła najcięższa moneta. Zobaczyli, jakie zabezpieczenia świadczące o autentyczności mają polskie banknoty oraz dowiedzieli się, że są to zabezpieczenia najwyższej klasy w skali globalnej. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstała moneta w kształcie kuli, wyprodukowaną ją tylko w 100 egzemplarzach.
Na kolejnych zajęciach: „Zdrowie a czekolada - podróże smakowe i intelektualne”, uczniowie usłyszeli czym jest czekolada, jak powstaje, jakie ma właściwości, co nam daje i jakie są ciekawe miejsca na świecie z nią związane. Zagrali w grę planszową z zagadkami i zadaniami do wykonania, takimi jak np. degustacja różnych rodzajów czekolad i rozpoznawanie ich. O czekoladzie gorzkiej, deserowej, mlecznej i białej każdy z pewnością słyszał, ale istnieje jeszcze czekolada rubinowa.
„Nie jem palmowego – chronię orangutany” – to temat ostatniego spotkania, w którym wzięli udział ósmoklasiści. Dowiedzieli się o globalnych zmianach środowiska, polegających na zastępowaniu lasów tropikalnych przez plantacje palmy oleistej. Zostali zachęceni do świadomego wybierania produktów żywnościowych i zwracania uwagi na zawarty w nich olej palmowy.